Warning: Declaration of Imbalance2_Walker_Nav_Menu::start_lvl(&$output, $depth) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_lvl(&$output, $depth = 0, $args = Array) in /usr/home/serwerroboczy/domains/przestrzenrobocza.pl/public_html/wp-content/themes/imbalance2-2/functions.php on line 102 Warning: Declaration of Imbalance2_Walker_Nav_Menu::end_lvl(&$output, $depth) should be compatible with Walker_Nav_Menu::end_lvl(&$output, $depth = 0, $args = Array) in /usr/home/serwerroboczy/domains/przestrzenrobocza.pl/public_html/wp-content/themes/imbalance2-2/functions.php on line 102 TRUE LOVE Agnieszka Borkowska – 30.10 – 14.11.2015 | Przestrzeń Robocza

TRUE LOVE Agnieszka Borkowska – 30.10 – 14.11.2015

Przestrzeń Robocza zaprasza na wyjątkową wystawę malarstwa Agnieszki Borkowskiej. Wyjątkową nie tylko ze względu na prace, które się na niej pojawią, ale także przez kontekst miejsca, które dawniej było pracownią artystki.

Wystawa poza  prezentacją twórczości będzie jednocześnie refleksją nad warsztatem pracy artysty. Publiczność będzie miała szansę znaleźć się w pozycji, do której uprzywilejowana jest na ogół wąska grupa najbliższych osób, a która pozwala na przestąpienie progu pracowni i obserwowania zmian jakie zachodzą w dziele jeszcze przed jego ukończeniem.

Niezależnie czy interpretuje się prace Agnieszki przez pryzmat kobiecości czy nie, istotnym elementem jej malarstwa są relacje pojawiających się tam postaci, połączenia zachodzące pomiędzy nimi lub też ich wersjami czy alternatywnymi wyobrażeniami, nieprzezwyciężona niemożność konfrontacji, ich oddalenie i osamotnienie. Wystawa „True Love” jest zarówno zaproszeniem do wejścia w świat tych relacji oraz do przekroczenia intymnego świata pracowni artystki.

 

Swoistym znakiem odautorskim prac Agnieszki Borkowskiej stała się postać kobiety. Bohaterka jej obrazów jest młoda, reprezentuje współczesny typ urody. Jest zazwyczaj zatopiona w swoich myślach, skupiona, sprawia wrażenie nieobecnej i tajemniczej. Przedstawiona w nieokreślonym wnętrzu, często w zbliżeniu, koncentruje na sobie całą uwagę widza, który wzrokiem, niczym wytrawny podglądacz, wkracza w jej intymną przestrzeń. Obrazy Borkowskiej nie mieszczą się ani w kategorii scen rodzajowych, ani portretu, bowiem artystka koncentruje całą uwagę na oddaniu emocji i myśli swoich bohaterek – ich rozterek, pragnień, lęków.

Na wielu pracach kobieta przedstawiona jest w układzie antytetycznym, kojarzonym z motywami dekoracyjnymi charakterystycznymi dla starożytności czy renesansu. Dzięki takiemu zabiegowi postacie stają się mniej oczywiste, zyskują dekoracyjny charakter, a przez to zaczynają być traktowane w sposób przedmiotowy. Z drugiej strony artystka przedstawiając tą samą postać, jednak zwróconą w przeciwną stronę, odnosi się do dwoistej natury kobiet, zwraca uwagę na niejednoznaczne postawy, rozterki, które targają kobietami przed podjęciem ważnych życiowych decyzji – to wszystko wskazuje z kolei na przedmiotowe podejście do bohaterek obrazów. Borkowska żongluje tu popularnym, dominującym i utrwalonym w sztuce przez wieki obrazem kobiety, sprowadzonej do atrakcyjnej formy przeciwstawiając mu obraz osoby posiadającej własną tożsamość i wolę, stwarzając postacie o refleksyjnym charakterze.

Wiele z prac Borkowskiej ma niewielki format, co podkreśla ich intymny charakter. Artystka w każdym obrazie wpuszcza nas do osobistego świata kobiety, stawia nas sam na sam z jej myślami i emocjami. Jednocześnie każdy obraz, każda postać niesie ze sobą fragmenty uniwersalnych prawd o kobiecości, którą Borkowska próbuje definiować. Artystka nie odwołuje się jednak do społecznych i kulturowych ról i klisz, lecz porusza się w sferze emocji, zmysłów i intuicji. Czyni to w sposób subtelny, pozostawiając nam dużą swobodę w zbudowaniu indywidualnego obrazu kobiecości w naszych umysłach, pozwalając dostosować go do własnej wrażliwości.

Karolina Jabłońska

 

Wernisaż/ opening: 30.10.2015,  19:00
wystawa czynna w dniach/ opening date: 30.10.2015 – 14.11.2015

Godziny otwarcia/ opening hours
Sob./ Sat 12.00-20.00
Niedz.-Pt./ Sun – Fri po wcześniejszym kontakcie telefonicznym /after telephone contact: 0048 783 081 091

Agnieszka Borkowska, 2015

Agnieszka Borkowska, 2015