Warning: Declaration of Imbalance2_Walker_Nav_Menu::start_lvl(&$output, $depth) should be compatible with Walker_Nav_Menu::start_lvl(&$output, $depth = 0, $args = Array) in /usr/home/serwerroboczy/domains/przestrzenrobocza.pl/public_html/wp-content/themes/imbalance2-2/functions.php on line 102 Warning: Declaration of Imbalance2_Walker_Nav_Menu::end_lvl(&$output, $depth) should be compatible with Walker_Nav_Menu::end_lvl(&$output, $depth = 0, $args = Array) in /usr/home/serwerroboczy/domains/przestrzenrobocza.pl/public_html/wp-content/themes/imbalance2-2/functions.php on line 102 Ekspiacja / Kacper Zaorski – 5 – 14.10.2018 | Przestrzeń Robocza

Ekspiacja / Kacper Zaorski – 5 – 14.10.2018

Zapraszamy do Przestrzeni Roboczej na wystawę malarstwa i asamblaży Kacpra Zaorskiego.

Jak pisze sam autor:

Punktem wyjścia są tutaj przemyślenia dotyczące dualizmu występującego w człowieku: między materialną, cielesną formą a wyrastającymi poza materialność dążeniami. Mimo, iż przedstawiane prace są bardzo osobiste, to w założeniu mają dotykać również zagadnień uniwersalnych. 

W moich pracach widoczne są odniesienia do tradycji chrześcijańskiej, tak silnie kształtującej zakorzenioną w ludzkich wyobrażeniach wizję duchowości, ale jednocześnie jestem daleki od wszelkiej zinstytucjonalizowanej religii. Istotny jest dla mnie przede wszystkim uniwersalny obrazodkupienia poprzez fizyczne cierpienie – swoiste przełamanie materialnej powłoki celem uwolnienia ducha. 

Często sięgam po materiały znalezione, przezkogoś porzucone, uznane za nieistotne. Staram się zachować widoczny w nich ślad nieuchronności rozpadu – niedoskonałości materialnej formy. Uważam, że w ich losie odbija się sytuacja każdego z nas. Czy potrzeba i przeczucie istnienia wyższego porządku jest jedynie eskapizmem intelektualnym służącym mamieniu samych siebie w ucieczce od lęku związanego z nieuchronnością naszego przemijania, czy może nawet braku celowości naszego istnienia? Czy sztuka ma służyć jedynie rozrywce, zdobić wnętrza lub w najlepszym wypadku stanowić obraz problematyki zagadnień sobie współczesnych? Prezentowane przeze mnie prace są zapisem zmagań z tymi pytaniami. Nie ośmielam się udzielać na nie jednoznacznej odpowiedzi. 

O autorze:

Kacper Zaorski-Sikora urodził się 7 stycznia 1993 w Łodzi w Szpitalu Matki Polki. Od dziecka zachwycony pięknem otaczającego go świata (szczególnie magicznych Bałut). Szkołę Podstawową nr 65 ukończył z wyróżnieniem (nagroda książkowa). Dalsza edukacja obfitowała w wiele równie spektakularnych sukcesów. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi im. Władysława Strzemińskiego na Wydziale Grafiki i Malarstwa rozpoczął w roku 2013, a ukończył z wyróżnieniem w roku 2018 (niestety tym razem bez nagród rzeczowych).  W swojej twórczości chętnie czerpie z tego co najbliżej, z tego co wydaje się najprostsze, pozbawione wysublimowanej formy, gdyż wydaje mu się przez to najprawdziwsze. Mówi bez ogródek o kondycji współczesnego człowieka, o jego zmaganiach z rzeczywistością przy jednoczesnym poszukiwaniu duchowości i piękna, w takiej formie jaką nasuwa mu otaczający go świat. Wykorzystuje w tym celu zarówno medium malarskie, twórczość multimedialną jak i interwencje w przestrzeni publicznej. 


Ekspiacja
wystawa Kacpra Zaorskiego
wernisaż: 18:00, 05.10.2018
wystawa czynna do 14.09, codziennie w godz. 15:00 – 20:00